Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-09-17

Jak prawidłowo udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych za 2014 r.

Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, należy udzielić mu tego urlopu najpóźniej do 30 września kolejnego roku. Aby zachować termin udzielenia zaległego urlopu, wystarczy, że pracownik rozpocznie jego wykorzystywanie 30 września.

Urlop wypoczynkowy może nie zostać udzielony w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (np. z powodu konieczności zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy) lub z przyczyn leżących po stronie pracownika (np. jego choroby w okresie zaplanowanego urlopu). Niewykorzystany w danym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy przechodzi na następny rok i od 1 stycznia następnego roku staje się urlopem zaległym.

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik ma 8 dni zaległego urlopu za 2014 r. Pracuje od poniedziałku do piątku. Na prośbę pracodawcy zgodził się wykorzystać wszystkie dni zaległego urlopu wypoczynkowego od 30 września 2015 r. do 9 października 2015 r. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe, ponieważ udzielił on pracownikowi całego zaległego urlopu do 30 września 2015 r. Nie ma znaczenia, że wykorzystywanie urlopu zakończy się 9 października 2015 r.

Urlop zaległy a zgoda pracownika

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00