Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-04-17

Potrącenia z zasiłków - 8 najczęstszych błędów popełnianych przez płatników

Pracodawcy, którzy są płatnikami zasiłków z ubezpieczenia społecznego, tj. chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego, mają obowiązek m.in. dokonywania stosownych potrąceń z tych świadczeń. W tym zakresie płatnicy często popełniają błędy, m.in. z powodu stosowania zasad potrącania właściwych dla wynagrodzenia za pracę.

Obowiązek dokonywania potrąceń z zasiłków dotyczy pracodawców, którzy na 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób i obecnie w imieniu ZUS wypłacają te świadczenia.

Błąd 1. Brak odpowiedniego tytułu wykonawczego

Jeżeli pracodawca otrzyma pismo od komornika czy urzędu administracji państwowej (US, ZUS) o egzekucji należności przysługujących pracownikowi, ma obowiązek sprawdzić, czego zajęcie dotyczy. Jeśli w tytule pisma znajduje się nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również inne świadczenia i zasiłki, oznacza to, że pracodawca może dokonać potrąceń z zasiłków.

Błąd 2. Stosowanie do potrąceń z zasiłków zasad wynikających z Kodeksu pracy

Potrąceń z zasiłków dokonuje się na podstawie art. 139-141 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna), a nie na podstawie Kodeksu pracy (art. 833 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego i art. 10 § 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Zasiłek nie jest bowiem wynagrodzeniem. Po pierwsze, jest świadczeniem uregulowanym w odrębnej ustawie z zakresu ubezpieczeń społecznych, a nie w przepisach prawa pracy. Po drugie, pod względem podatkowym jest inną kategorią przychodów. Nie jest przychodem ze stosunku pracy, lecz przychodem z tzw. innych źródeł. Dlatego nie może być traktowany na równi z wynagrodzeniem także w zakresie potrąceń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00