Jak wynagradzać nauczycieli za udział w egzaminie gimnazjalnym i maturalnym
Od 20 marca 2015 r. wysokość wynagrodzenia za udział w egzaminie gimnazjalnym jest uzależniona m.in. od stopnia trudności zadania. Natomiast za przeprowadzenie egzaminu maturalnego nauczyciel otrzyma wynagrodzenie uzależnione od rodzaju egzaminu (ustny czy pisemny) i od posiadanego statusu egzaminatora.
Podstawą ustalenia wynagrodzenia egzaminatora i nauczyciela akademickiego przeprowadzających egzaminy gimnazjalne i maturalne jest minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne, która od 1 września 2014 r. wynosi 3109 zł.
Wynagrodzenie za egzamin gimnazjalny
Pierwsze egzaminy gimnazjalne (część humanistyczna) rozpoczynają się 21 kwietnia 2015 r.
Od 20 marca 2015 r. wysokość wynagrodzenia za każde sprawdzone zadanie zawarte w arkuszu egzaminacyjnym jest uzależniona od stopnia jego trudności. Natomiast stopień trudności sprawdzania przedstawionego przez ucznia rozwiązania danego zadania egzaminacyjnego zależy od czasu, jaki egzaminator musi poświęcić na sprawdzenie rozwiązania, oraz od złożoności zasad oceniania tego zadania. Dotychczas przy ustalaniu wynagrodzenia za egzaminy gimnazjalne nie istniał taki podział.
W każdym roku dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w terminie do 15 marca roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin gimnazjalny, będzie informował dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych o tym, jaki stopień trudności sprawdzania należy przypisać do każdego zadania sprawdzanego w systemie e-oceniania, które zostało zawarte w arkuszu egzaminacyjnym. Co istotne, suma kwot wynagrodzenia za sprawdzenie wszystkich zawartych w danym arkuszu zadań nie może przekraczać kwoty wynagrodzenia, jaka przysługuje za sprawdzenie całego arkusza egzaminacyjnego, czyli 6,59 zł.