Artykuł
Urząd skarbowy nie zwolni płatnika od grzywny za niezłożenie deklaracji przez Internet
Zarówno płatnicy, jak i podatnicy powinni sprawdzać na bieżąco status dokumentów, m.in. informacji PIT-11, wysłanych do urzędu skarbowego przez Internet. W przypadku niezłożenia tych dokumentów w terminie Ministerstwo Finansów nie przewiduje bowiem automatycznego zwalniania z odpowiedzialności karnej podatnika (płatnika), który chciał to zrobić przez Internet, a na przeszkodzie stanęły np. problemy techniczne. Od ryzyka zapłacenia grzywny nie zwalnia przeoczenie faktu błędnej wysyłki z uwagi np. na dużą liczbę deklaracji czy wady oprogramowania generującego e-Deklaracje.
Z ryzykiem odpowiedzialności karnoskarbowej należy się liczyć nawet wtedy, gdy podatnik albo płatnik będzie powoływał się na pomyłkę osoby trzeciej odpowiedzialnej za składanie deklaracji przez Internet. W odpowiedzi na pytanie redakcji Monitora prawa pracy i ubezpieczeń Ministerstwo Finansów w piśmie z 28 marca 2014 r. stwierdziło, że:
(...) indywidualny charakter każdej z tego rodzaju spraw, wystąpienie przesłanek uzasadniających odstąpienie od ścigania czynów zabronionych przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym, każdorazowo podlega ocenie finansowego organu postępowania przygotowawczego. (...)
Finansowym organem postępowania przygotowawczego jest urząd skarbowy, inspektor kontroli skarbowej, urząd celny (art. 53 § 37 Kodeksu karnego skarbowego).
Składanie PIT-11 w trakcie roku
Ministerstwo Finansów nie odniosło się do problemu, czy sankcją karną są zagrożeni płatnicy, którzy powinni złożyć PIT-11 w trakcie roku podatkowego. Przepis ten stanowi, że na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy o pdof w przypadku ustania w trakcie roku podatkowego obowiązku poboru przez płatników zaliczek na podatek, płatnicy na pisemny wniosek podatnika są zobowiązani do sporządzenia i przekazania PIT-11 podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W przepisie ustawodawca użył jednoznacznego zwrotu "zobowiązani są przekazać", a nie np. "mogą przekazać". Oznacza to, że niewykonanie tej dyspozycji jest zagrożone odpowiedzialnością karnoskarbową. Powołany art. 39 ust. 2 ustawy pdof wskazuje też sposób obliczenia terminu na wykonanie tego obowiązku, który wynosi 14 dni od dnia złożenia wniosku przez podatnika. Obowiązek przekazania PIT-11 w trakcie roku nie powstaje automatycznie, zatem nie został powiązany z datą zakończenia zatrudnienia, lecz z inicjatywą pracownika w tym zakresie. Do obliczenia terminu zastosowanie będzie miał art. 12 § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten wskazuje, że gdy początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. W omawianym przypadku zdarzeniem tym jest złożenie wniosku przez podatnika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right