Artykuł
Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia
Pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński, jeżeli w okresie ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego urodziła lub przyjęła dziecko na wychowanie, w tym w ramach rodziny zastępczej. W niektórych sytuacjach, mimo ustania ubezpieczenia chorobowego, np. gdy umowa o pracę została rozwiązana z powodu likwidacji zakładu pracy, nadal przysługuje zasiłek macierzyński. Wtedy wypłatę zasiłku macierzyńskiego przejmuje ZUS.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
● urodziła dziecko;
● przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia, jeśli wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
● przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia, w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right