Ustalenie prawa do odprawy pośmiertnej i warunki jej wypłacenia
Odprawa pośmiertna jest świadczeniem przysługującym rodzinie zmarłego pracownika i ma na celu pomoc osobom, do których utrzymania przyczyniał się pracownik. Prawo do odprawy przysługuje małżonkowi i innym członkom rodziny. Jednak odprawa nie przysługuje rozwiedzionemu małżonkowi uprawnionemu do renty rodzinnej nawet z prawem do alimentów od pracownika.
Odprawa pośmiertna jest świadczeniem powszechnym, przysługującym rodzinie zmarłego pracownika niezależnie od sposobu nawiązania przez niego stosunku pracy czy rodzaju umowy, na podstawie której był zatrudniony.
Prawo do odprawy
Odprawa jest należna osobom uprawnionym, gdy do śmierci pracownika dojdzie w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania przez pracownika po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. Prawa do odprawy nie wyłącza brak faktycznego świadczenia pracy, np. pozostawanie pracownika na urlopie bezpłatnym czy długotrwała niezdolność do pracy z powodu choroby w czasie trwania zatrudnienia. Odprawa przysługuje bez względu na przyczynę śmierci pracownika i także wtedy, gdy doszło do niej z jego wyłącznej winy. Prawo do odprawy przedawnia się z upływem 3 lat od daty śmierci pracownika.