Porada
Kontrola PIP w firmie - zasady przeprowadzania
Wszyscy pracodawcy podlegają kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy. Natomiast przedsiębiorcy niebędący pracodawcami, np. na rzecz których praca jest świadczona wyłącznie na umowy cywilnoprawne, mogą być kontrolowani przez PIP tylko w zakresie bhp i legalności zatrudnienia.
Kontrola przeprowadzana u pracodawcy przez inspektora pracy ma za zadanie ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania prawa pracy. Celem kontroli może być również zbadanie przestrzegania przepisów o legalności zatrudnienia, a także udokumentowanie dokonanych ustaleń.
Miejsce kontroli
PIP może przeprowadzić kontrolę w siedzibie podmiotu kontrolowanego oraz w podległych mu jednostkach lub miejscach przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych.
Poszczególne czynności kontrolne mogą być także wykonywane w siedzibach jednostek organizacyjnych PIP, tj.:
● Głównego Inspektoratu Pracy,
● okręgowych inspektoratów pracy oraz
● w ich oddziałach.
Decyzję o przeprowadzeniu danej czynności kontrolnej w siedzibie jednostki organizacyjnej PIP podejmuje inspektor pracy. Z taką propozycją może wystąpić również pracodawca.
Sposób przeprowadzenia kontroli
Przeprowadzanie kontroli w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz legalności zatrudnienia może odbywać się bez uprzedzenia, o każdej porze dnia i nocy (art. 24 ust. 1 ustawy o PIP). Z reguły jednak kontrole są przeprowadzane w godzinach pracy urzędu, tj. w godzinach między 7.30 a 15.30 lub między 8.00 a 16.00.
Inspektor nie musi uprzedzać pracodawcy o zamiarze skontrolowania jego zakładu. Procedura działania "z zaskoczenia" jest jednak stosowana sporadycznie, w przypadkach gdy:
● uprzedzenie pracodawcy o zamiarze skontrolowania jego firmy mogłoby wpłynąć na wynik kontroli,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right