Nowe zasady przyznawania świadczeń opiekuńczych od 1 lipca 2013 r.
Po 30 czerwca 2013 r. wszystkie decyzje o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasają z mocy prawa. Osoby, które będą chciały ubiegać się o przyznanie tego świadczenia, muszą wystąpić z nowymi wnioskami. Od 1 lipca 2013 r. będzie obowiązywać nowa kwota świadczenia pielęgnacyjnego, tj. 620 zł miesięcznie.
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która wprowadziła zasadnicze zmiany w przyznawaniu świadczeń opiekuńczych. Nowelizacja dokonuje zmian w zakresie ustalania prawa do świadczeń opiekuńczych, w szczególności ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Wprowadza też nowy rodzaj świadczenie opiekuńczego - specjalny zasiłek opiekuńczy.
Zmiany od 1 lipca 2013 r.
Osoby, którym świadczenie pielęgnacyjne zostało przyznane przed 1 stycznia 2013 r., są uprawnione do otrzymywania go przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, czyli do 30 czerwca 2013 r. Po tej dacie wszystkie wydane decyzje o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasają z mocy prawa. Aby w dalszym ciągu otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne lub - co jest nowością - specjalny zasiłek opiekuńczy, osoby te będą musiały wystąpić z nowymi wnioskami do miejscowo właściwych organów (urzędu gminy/miasta lub ośrodka pomocy społecznej).
PRZYKŁAD
Zofia Z. uzyskała prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawnego syna od 1 listopada 2012 r. do 31 grudnia 2015 r., tj. do dnia ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Prawo do przyznanego jej świadczenia pielęgnacyjnego wygasa 1 lipca 2013 r. Aby w dalszym ciągu otrzymywać to świadczenie, Zofia Z. musi złożyć do końca czerwca 2013 r. wniosek o świadczenie w celu zachowania ciągłości wypłaty.