Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-05-29

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika powracającego z urlopu wychowawczego - praktyczna instrukcja

Pracodawca musi przyjąć do pracy pracownika powracającego po urlopie wychowawczym. Taki pracownik powinien zostać zatrudniony na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na innym równorzędnym lub takim, na którym ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Jeżeli pracownik powraca do pracy po urlopie wychowawczym, to pracodawca najczęściej musi go skierować na okresowe lub kontrolne badania lekarskie, a także na okresowe szkolenie w zakresie bhp. Długa nieobecność pracownika w pracy powoduje bowiem, że terminy tych badań i szkoleń tracą aktualność.

Krok 1. Skierowanie na badania lekarskie

Pierwszą kwestią, na którą powinien zwrócić uwagę pracodawca w sytuacji, gdy pracownikowi kończy się urlop wychowawczy, są badania profilaktyczne. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 4 Kodeksu pracy).

Zanim powracający z urlopu wychowawczego pracownik zostanie dopuszczony do pracy, należy ustalić, czy trzeba go skierować na badania profilaktyczne do lekarza medycyny pracy (w zależności od okoliczności mogą to być badania okresowe lub kontrolne), z którym pracodawca ma podpisaną umowę o profilaktycznej opiece zdrowotnej nad pracownikami. Najczęściej bowiem - po tak długiej nieobecności w pracy - okazuje się, że badania okresowe pracownika utraciły swoją ważność w czasie urlopu wychowawczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00