Porada
Czy można zająć wynagrodzenie przysługujące zmarłemu pracownikowi
Śmierć dłużnika, którym był pracownik, powoduje zawieszenie postępowania egzekucyjnego z mocy prawa. Już ta okoliczność może stwarzać wątpliwości pracodawcy co do aktualności zajęcia, a zatem przekazania komornikowi wcześniej zajętego wynagrodzenia pracownika. Bez wątpienia samo zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie skutkuje uchyleniem zajęcia wynagrodzenia za pracę, bo to może powodować tylko umorzenie postępowania. Czy można zatem zająć ostatnią pensję przysługującą zmarłemu pracownikowi?
Ustalenie trybu postępowania w takiej sytuacji wymaga analizy przepisów zarówno dotyczących postępowania egzekucyjnego, jak i Kodeksu pracy, regulujących skutki wygaśnięcia stosunku pracy po śmierci pracownika.
Komornik nie otrzymuje zajętego wynagrodzenia
W uzasadnieniu uchwały z 16 października 2008 r. (II CZP 90/08, OSNC 2009/9/123), Sąd Najwyższy stwierdził, że wobec braku odrębnej regulacji, czy i jakie czynności egzekucyjne są dopuszczalne w okresie zawieszenia postępowania egzekucyjnego z mocy samego prawa, na podstawie art. 13 § 2 k.p.c. znajdzie zastosowanie odpowiednio art. 179 § 3 k.p.c. Odpowiednie zastosowanie tego przepisu prowadzi do wniosku, że w okresie zawieszenia postępowania egzekucyjnego z mocy ustawy komornik nie dokonuje żadnych czynności, z wyjątkiem tych, które mają na celu podjęcie postępowania. Zdaniem Sądu Najwyższego, niedopuszczalne jest dokonywanie w tym okresie przez komornika czynności egzekucyjnych, a więc także takich, które polegają na przyjmowaniu od poddłużnika należności z zajętych wcześniej wierzytelności i przekazywaniu ich do depozytu sądowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right