Porada
Kiedy można zwolnić z pracy pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim
Pracownik na zwolnieniu chorobowym podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem z pracy. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy pracownik wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem. Pracodawca może go wtedy zwolnić z pracy dyscyplinarnie.
Firma nie może skutecznie wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w okresie przebywania przez niego na zwolnieniu lekarskim (art. 41 Kodeksu pracy). W praktyce oznacza to, że jeżeli pracodawca wypowie w tym okresie umowę o pracę, to takie wypowiedzenie jest ważne. Jednak gdy pracownik zakwestionuje je przed sądem, to sąd uzna to wymówienie za niezgodne z przepisami prawa pracy i tym samym za nieskuteczne. Pracownik wówczas, w zależności od zgłoszonego żądania, zostanie przywrócony do pracy albo dostanie odszkodowanie.
Wypowiedzenie umowy
Niedopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie usprawiedliwionej nieobecności w pracy (w tym w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim). Chodzi przy tym zarówno o wypowiedzenie definitywne, jak i wymówienie warunków pracy i płacy.
Zakaz ten obejmuje wszystkie rodzaje umów, które mogą być wypowiedziane, tzn. umowy na czas nieokreślony i okres próbny, a także - jeśli strony dopuściły możliwość wymówienia - umowy na czas określony. Ponadto zakaz ten dotyczy tylko pracodawcy. Pracownik w trakcie zwolnienia lekarskiego może skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę.
Ochrona przed zwolnieniem z pracy w omawianym przypadku dotyczy sytuacji, gdy pracodawca chce dokonać wypowiedzenia w czasie zwolnienia lekarskiego. Jeśli zatem pracodawca wypowiedział umowę przed rozpoczęciem korzystania przez pracownika ze zwolnienia lekarskiego, wypowiedzenie to jest skuteczne i zgodne z prawem. Rozwiązanie umowy o pracę będzie w takiej sytuacji prawidłowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right