Artykuł
Nowe zasady rozliczania czasu pracy kierowców od 1 stycznia 2012 r.
Od 1 stycznia 2012 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców, która wprowadzi zasadnicze zmiany uelastyczniające ich pracę. Zmiany te są korzystne dla pracodawców, którzy będą mogli lepiej dla firmy zaplanować pracę kierowców w porze nocnej, a w pewnych przypadkach nie będą musieli przestrzegać przepisów o dobie pracowniczej.
Powyższe zmiany wprowadza ustawa z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, podpisana przez prezydenta 10 października br. Zgodnie z założeniami, nowelizacja ta ma na celu zwiększenie konkurencyjności oraz ograniczenie nieuczciwej konkurencji w sektorze transportu drogowego przez:
● uszczegółowienie i doprecyzowanie niektórych treści ustaw,
● zmiany przepisów mające na celu uproszczenie wykonywania działalności gospodarczej w transporcie drogowym,
● zmiany mające na celu poprawę warunków pracy kierowców,
● poprawę systemu i uszczegółowienie zasad wykonywania kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego,
● uszczegółowienie i racjonalizację systemu sankcji za naruszanie przepisów, mające na celu nie tylko dostosowanie systemu kar do realiów funkcjonowania rynku, ale przede wszystkim do zapewnienia proporcjonalności wymierzanych kar.
Dokonane zmiany mają jednak przełożenie nie tylko dla sfery działalności gospodarczej związanej z transportem drogowym, ale również dla pracodawców zatrudniających pracowników na stanowiskach kierowców.
Nowelizacja, oprócz zmiany do ustawy o transporcie drogowym, wprowadza również nowe rozwiązania m.in. do ustaw o prawie przewozowym, o związkach zawodowych, o prawie o ruchu drogowym, o czasie pracy kierowców i do Kodeksu w sprawach o wykroczenia.