Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-09-07

Na jakich warunkach pracownicy mogą podnosić kwalifikacje zawodowe

Jednym z obowiązków pracodawcy jest pomoc pracownikom w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Realizacja tego obowiązku może następować w bardzo różnych formach - od tworzenia warunków zatrudnienia sprzyjających łatwiejszemu wygospodarowaniu czasu na podnoszenie kwalifikacji zawodowych (np. elastyczne systemy czasu pracy) po kierowanie pracowników na określone szkolenia i finansowanie przez pracodawcę wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownika.

Od 16 lipca 2010 r. zmieniły się przepisy dotyczące dokształcania pracowników. Obecnie zakres obowiązków pracodawców związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników zależy od tego, czy pracownik:

● podnosi kwalifikacje zawodowe za zgodą/z inicjatywy pracodawcy,

● zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy.

Żaden przepis prawa pracy nie nakłada na pracownika bezwzględnego obowiązku uczestniczenia w każdym szkoleniu wskazanym przez pracodawcę. Pracownik nie może jednak odmówić uczestniczenia w szkoleniach obowiązkowych, takich jak np. szkolenia bhp. Odmowa wzięcia udziału w takim szkoleniu może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. W przypadku dobrowolnych szkoleń/nauki ocena skutków ew. odmowy przez pracownika wzięcia w nich udziału musi być każdorazowo indywidualnie oceniana, tj. w niektórych sytuacjach może stanowić podstawę do rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem, a w innych nie.

PRZYKŁAD

W firmie doradczej jest ściśle określona ścieżka kariery, tj. doradcy poszczególnych szczebli powinni w określonych terminach zdobywać dodatkowe umiejętności i kończyć zawodowe szkolenia. Zasady awansu i szkoleń są opisane w dokumencie Konstytucja Rozwoju Zawodowego (KRZ). Każdy z rekrutowanych kandydatów do pracy poświadcza przed zatrudnieniem na piśmie zgodę na stosowanie się do KRZ. W takiej sytuacji odmowa wzięcia przez pracownika udziału w jednym ze szkoleń zawodowych przewidzianych w KRZ stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę z takim pracownikiem za wypowiedzeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00