Artykuł
Instrukcja zatrudnienia dziennego opiekuna
Od 4 kwietnia 2011 r. gminy mają prawo angażować dziennych opiekunów, którzy zajmują się równocześnie kilkorgiem dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodni życia do chwili upływu roku szkolnego, kiedy ukończyły 3 lata (art. 36-47 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, dalej ustawa żłobkowa). Wyjątkowo dopuszcza się umieszczenie u dziennego opiekuna podopiecznego, który ma więcej niż 3 lata, gdy jest niemożliwe lub utrudnione objęcie go wychowaniem przedszkolnym. Wówczas dziecko może przebywać pod opieką dziennego opiekuna do końca roku szkolnego, w którym kończy 4 lata. W takiej sytuacji rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek przedstawić oświadczenie o przeszkodach niepozwalających na włączenie dziecka do systemu wychowania przedszkolnego (art. 2 ust. 3 i 4 ustawy żłobkowej).
Dzienny opiekun może opiekować się maksymalnie pięciorgiem wychowanków, a jeśli choć jeden z nich jest: poniżej roku, niepełnosprawny albo wymaga szczególnej opieki - najwyżej trojgiem. Wójt/burmistrz/prezydent miasta wypłaca dziennemu opiekunowi wynagrodzenie w ramach limitów uchwalonych przez radę gminy, a rodzice ponoszą opłaty za pobyt i wyżywienie podopiecznych u dziennego opiekuna. Do zadań dziennego opiekuna należy:
● zapewnienie dzieciom opieki w warunkach zbliżonych do domowych,
● właściwa pielęgnacja i edukacja uwzględniająca indywidualne potrzeby dziecka,
● prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, ze zwróceniem uwagi na rozwój psychomotoryczny właściwy dla wieku podopiecznego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right