Artykuł
Co się zmieniło w przepisach
Od 1 stycznia 2011 r. nowe wzory wniosku Wn-D i załączników INF-D-P
● 20 grudnia 2010 r. na stronie MPiPS (www.mpips.gov.pl) został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (z 15 grudnia 2010 r.). Zmienia on dotychczasowy wzór wniosku Wn-D i załączników INF-D-P, które muszą składać do PFRON pracodawcy ubiegający się o miesięczne dofinansowanie. Nowe wzory mają już obowiązywać od 1 stycznia 2011 r., czyli od druków wysyłanych do PFRON za styczeń br. do 20 lutego. Więcej na temat wypełniania nowych druków napiszemy w następnym numerze MP - zaraz po ich publikacji w Dzienniku Ustaw.
ZUS umarza składki na Fundusz Pracy kobietom, które przebywały na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadziły działalność
● Każda kobieta, która prowadziła własną działalność gospodarczą lub współpracowała przy jej prowadzeniu i jednocześnie przebywała na urlopie wychowawczym, może starać się o umorzenie należności z tytułu składek na Fundusz Pracy. Dotyczy to kobiet, które w takiej sytuacji znajdowały się między 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. Możliwość umorzenia składek na Fundusz Pracy wprowadziła ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 257, poz. 1725). Z wnioskiem o umorzenie należności można występować w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (tj. od 1 lutego do 1 sierpnia 2011 r. włącznie). Wniosek może dotyczyć zarówno niezapłaconych składek, jak i naliczonych z tego tytułu odsetek. Formularz wniosku jest dostępny w każdej placówce ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl. Ustawa weszła w życie 1 lutego 2011 r.
Zmiana zasad zmniejszania i zawieszania świadczeń przedemerytalnych
● Uproszczenie zasad zmniejszania i zawieszania świadczeń przedemerytalnych z tytułu uzyskiwania przychodu zostały wprowadzone ustawą z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 17, poz. 79). Od 1 lutego 2011 r. ZUS nie będzie sumował wysokości dodatkowego przychodu i świadczenia przedemerytalnego. Świadczenie przedemerytalne obecnie ulega zmniejszeniu, jeżeli kwota dodatkowego przychodu przekroczy miesięcznie 25% przeciętnego wynagrodzenia, a zawieszenie jego wypłaty - gdy dodatkowy przychód przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość całorocznego przychodu nadal należy zgłaszać w ZUS do końca maja następnego roku, a rozliczenie przychodu będzie następować w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego, korzystniejszej dla świadczeniobiorcy. Ponadto poszerzono krąg podmiotów, na których spoczywa obowiązek powiadomienia o osiąganiu przychodu. Dotychczas obowiązek ten spoczywał, oprócz osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne, odpowiednio na pracodawcy i zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej jednostce organizacyjnej. Obecnie taki obowiązek mają również inni płatnicy składek. Do zawieszenia lub zmniejszenia świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, z tytułu przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym 2010/2011 oraz w latach poprzednich, a także do ich rozliczenia stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy. Nowe zasady rozliczania świadczeń przedemerytalnych będą obowiązywać od 1 marca 2011 r., tj. od nowego roku rozliczeniowego. Ustawa weszła w życie 1 lutego 2011 r.