Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-12-22

Jak prawidłowo przyznawać i naliczać zasiłek macierzyński zleceniobiorcy

Zleceniobiorcy nie przysługuje urlop macierzyński. Jeśli jednak przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, może uzyskać zasiłek macierzyński. Pracodawca, który ma obowiązek wypłacać zasiłki z ubezpieczenia społecznego pracownikom, musi również naliczać i wypłacać zasiłki przysługujące zleceniobiorcom.

Zleceniobiorca może uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego już od pierwszego dnia podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W tym przypadku nie obowiązuje konieczność posiadania tzw. okresu wyczekiwania na uzyskanie prawa do zasiłku (okresu wcześniejszego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu).

Do celów ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcą jest osoba wykonująca pracę nie tylko na podstawie umowy zlecenia, ale również na podstawie umowy agencyjnej lub umowy o świadczenie usług, do której Kodeks cywilny nakazuje stosować przepisy dotyczące zlecenia. Zleceniobiorcami są również osoby, które współpracują przy wykonywaniu tych umów (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej).

Ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Objęcie tym ubezpieczeniem następuje na wniosek zleceniobiorcy sporządzany przez zleceniodawcę na druku ZUS ZUA. Zleceniobiorca może zostać objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej niż od dnia, w którym ten wniosek został zgłoszony. ZUS obejmuje zleceniobiorcę dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od wcześniejszego dnia (wskazanego we wniosku) niż dzień złożenia ZUS ZUA tylko wtedy, gdy zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego jest dokonywane równocześnie ze zgłoszeniem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń (art. 14 ust. 1 i 1a w zw. z art. 36 ust. 4 ustawy systemowej).

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania, tj. od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu bez względu na to, czy ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne czy obowiązkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00