Zasiłki dla pracowników i innych osób świadczących pracę sezonowo
W okresie urlopowym często powstaje potrzeba zastąpienia wypoczywających pracowników. W tym celu wykorzystywane są zwykle formy zatrudnienia najmniej obciążające finansowo firmę (np. umowy o dzieło) i takie, które nie wiążą zakładu z sezonowym pracownikiem. Mimo krótkiego okresu zatrudnienia tych osób, mogą one w tym czasie zachorować. Wówczas powstają wątpliwości, jak prawidłowo ustalić podstawę wymiaru świadczenia chorobowego i czy w ogóle przysługuje prawo do tego świadczenia.
Najbardziej powszechne zastosowanie w sezonie letnim mają umowy zlecenia, umowy o dzieło czy umowy na zastępstwo. Możliwe jest również "wypożyczenie" pracowników tymczasowych z agencji pracy tymczasowej. Coraz częściej wykorzystuje się także formę pracy w ramach praktyki absolwenckiej lub wykonywanie tzw. lekkich prac przez pracowników młodocianych.
(?) Zawarliśmy umowę zlecenia z 18-letnim absolwentem średniej szkoły ogólnokształcącej na okres dwóch miesięcy od 1 lipca do 31 sierpnia z wynagrodzeniem określonym w stawce miesięcznej wynoszącym 1680 zł. Zleceniobiorca chorował od 19 do 23 lipca. Czy za ten okres przysługuje mu zasiłek chorobowy?
Zleceniobiorcy nie przysługuje zasiłek chorobowy za wskazany okres niezdolności do pracy. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca, co do zasady, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, jeśli nie ma innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń. Jednocześnie warunkiem nabycia prawa do świadczeń chorobowych, w tym do zasiłku chorobowego, jest przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jednak zleceniobiorcy będący uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami do ukończenia 26. roku życia nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu - ani obowiązkowo ani dobrowolnie. Przy czym za ucznia do 31 sierpnia danego roku uznaje się osobę, która:
● kontynuuje naukę w tej samej szkole,