Kiedy dla urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. emerytura na nowych zasadach jest korzystniejsza
Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, składając wniosek o emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego mogą wystąpić z wnioskiem o wyliczenie przez ZUS emerytury na starych i nowych zasadach. W zależności od tego, które z wyliczonych świadczeń okaże się dla emeryta korzystniejsze, ZUS będzie wypłacał to świadczenie.
Prawo do emerytury uzyskuje kobieta po ukończeniu 60 lat i udokumentowaniu 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz 65-letni mężczyzna po udokumentowaniu co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. ZUS ustala wysokość emerytury na dotychczasowych, tzw. starych zasadach jako:
● 24% kwoty bazowej, od 1 marca 2009 r. kwota bazowa wynosi 2578,26 zł,
● po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych oraz
● po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.
Jeżeli przy ustalaniu prawa do emerytury ZUS uwzględnił okresy pracy w gospodarstwie rolnym, emeryturę oblicza się jako część świadczenia, z uwzględnieniem okresów pracy w gospodarstwie rolnym, proporcjonalnie do udziału okresów składkowych i nieskładkowych w okresie stanowiącym sumę okresów składkowych, nieskładkowych i uwzględnionych okresów pracy w gospodarstwie rolnym (art. 56 ust. 1 ustawy emerytalnej). Zasada ta nie ma zastosowania do osoby, która udowodniła co najmniej 20 lat - kobieta lub 25 lat - mężczyzna okresów składkowych albo okresów składkowych uzupełnionych okresami nieskładkowymi (art. 56 ust. 2 ustawy emerytalnej). W tym przypadku wysokość przysługującej emerytury ZUS oblicza według wyżej wskazanych zasad, z uwzględnieniem okresów składkowych i nieskładkowych, bez uwzględnienia okresów pracy w gospodarstwie rolnym.