Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-06-22

Na jakich zasadach ZUS ustala prawo i wypłaca świadczenia osobom prowadzącym pozarolniczą działalność

Osobom prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom współpracującym przy działalności ZUS wypłaca świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nawet wówczas, gdy są one płatnikami świadczeń osób, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego.

Dokumenty do wypłaty świadczeń w okresie trwania ubezpieczenia chorobowego osoby prowadzące pozarolniczą działalność składają w jednostce ZUS właściwej ze względu na swoją siedzibę. Jeśli prawo do zasiłku lub świadczenia rehabilitacyjnego powstało po ustaniu ubezpieczenia, świadczenie to wypłaca ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby prowadzącej pozarolniczą działalność.

Niżej przedstawiamy zasady obliczania okresu wypłaty zasiłku chorobowego i jego wysokości, zasady obniżania wysokości zasiłku, wyliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, uwzględniania w podstawie wymiaru zasiłku przychodu za miesiące nie w pełni przepracowane oraz zasady ponownego ustalania podstawy wymiaru.

Okres wypłaty zasiłku chorobowego i jego wysokość

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności mają prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, jeżeli mają okres wyczekiwania.

Zasiłek chorobowy dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność przysługuje za każdy dzień zwolnienia lekarskiego, łącznie przez 182 dni. W przypadku gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje przez okres 270 dni. Gruźlicę lekarz oznacza na zwolnieniu lekarskim kodem D, natomiast ciążę kodem B lub poświadcza odrębnym zaświadczeniem.

Zasiłek chorobowy ZUS wypłaca w wysokości 80% kwot stanowiących podstawę wymiaru, a za okres pobytu w szpitalu w wysokości 70% podstawy wymiaru. Natomiast zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru (również za okres pobytu w szpitalu), jeżeli niezdolność do pracy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00