Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-07

Rozliczanie wypoczynku pracowników

Okres letni szczególnie sprzyja wykorzystywaniu przez pracowników urlopów wypoczynkowych. Służby kadrowe mają wówczas więcej pracy związanej z obliczaniem wynagrodzeń urlopowych. Wynagrodzenia te muszą być obliczone w taki sposób, aby ich wysokość była jak najbardziej zbliżona do tej, którą pracownik otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował.

Jeśli pracownik otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze, obliczenie wynagrodzenia urlopowego nie budzi wątpliwości. Ustalenie podstawy wymiaru jest konieczne wówczas, gdy praca jest wynagradzana składnikami zmiennymi, np. premiami, prowizjami, wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe czy nocne.

I. Wynagrodzenie urlopowe

Zasady obliczania wysokości wynagrodzenia urlopowego określa rozporządzenie z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). Odrębne przepisy dotyczące ustalania wynagrodzenia urlopowego są przewidziane dla nauczycieli podlegających Karcie Nauczyciela, chociaż pewne zasady są wspólne.

1. Wyznaczenie podstawy wymiaru

Przepisy prawa pracy zostały tak opracowane, aby pracownik otrzymał za czas urlopu wynagrodzenie jak najbardziej zbliżone do normalnego, miesięcznego wynagrodzenia. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy wynagrodzenie jest co miesiąc inne. Pracownik nie może dostać ani mniej, ani więcej wynagrodzenia tylko z tego powodu, że w danym okresie wypoczywał. Ustalając wysokość wynagrodzenia urlopowego, najpierw należy wyznaczyć tzw. podstawę wymiaru.

Ustalając podstawę wymiaru trzeba mieć na uwadze 3 podstawowe kwestie:

l przyporządkowanie danego rodzaju należności do źródła przychodów, jakim jest stosunek pracy,

l rodzaj składników wynagrodzenia wliczanych oraz pomijanych,

l stałość bądź zmienność wysokości wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego należy ustalać z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy. Rozporządzenie urlopowe wprost wskazuje, które składniki wynagrodzenia należy pominąć przy ustalaniu średniej urlopowej. Lista ta jest zamknięta i nie należy stosować do niej interpretacji rozszerzającej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00