comment
Porada
Data publikacji: 2005-09-13
Jak prawidłowo zatrudniać młodocianych w celu przygotowania zawodowego?
Młodocianym w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18. roku życia. Ta grupa pracowników podlega szczególnej ochronie. Przejawia się to restrykcyjnymi regulacjami dotyczącymi ich czasu pracy, innym ukształtowaniem wymiaru i zasad wykorzystywania urlopów wypoczynkowych, a także samą konstrukcją umów o pracę.
Przepisy prawa pracy przewidują zatrudnianie pracowników młodocianych tylko w szczególnych przypadkach. Dopuszczalne jest to w celu przygotowania zawodowego oraz w ramach „zwykłego” stosunku pracy (z zastrzeżeniem, że młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych, może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego).
Pracodawca może ponadto zatrudnić młodocianego, który:
• ukończył co najmniej gimnazjum,
• przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, że dana praca nie zagraża jego zdrowiu.
Od powyższych zasad występują pewne wyjątki, zgodnie z którymi jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób przed 16. rokiem życia, które ukończyły gimnazjum oraz osób przed ukończeniem 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum.
Chciałbym zatrudnić kilkoro młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Czy są sytuacje, w których mogę zawrzeć z nimi umowy na czas określony? Czy umowa na czas nieokreślony zawarta z młodocianym w celu przygotowania zawodowego ulega automatycznemu rozwiązaniu po zakończeniu nauki?
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right