comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-07-13
Czy 16 tygodni urlopu macierzyńskiego równa się 112 czy 113 dniom?
Ustalając prawo do zasiłku macierzyńskiego ZUS przyjmuje, że tydzień równa się 7 dniom, a 16 tygodni 112 dniom. Jednak według przepisów Kodeksu cywilnego 16-tygodniowy termin urlopu macierzyńskiego kończy się w dniu tygodnia odpowiadającym nazwą początkowemu dniowi tego terminu. Przy zastosowaniu tych przepisów urlop macierzyński trwa 113 dni. Wpływa to na wysokość wypłacanego w tym okresie zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński daje kobiecie gwarancję otrzymywania świadczenia ze środków ubezpieczenia społecznego przez okres wskazany w Kodeksie pracy jako urlop macierzyński. Uregulowania dotyczące tego zasiłku znajdują się w dwóch aktach prawnych. Kodeks pracy gwarantuje kobiecie prawo do urlopu macierzyńskiego, natomiast ustawa zasiłkowa przewiduje, że w tym okresie kobieta ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Jak tygodnie liczy ZUS?
Urlop macierzyński jest udzielany w tygodniach. W okresie urlopu zasiłek macierzyński wypłaca zakład pracy albo ZUS. ZUS obliczając okres zasiłku macierzyńskiego stosuje przepisy dotyczące okresu wypłaty zasiłku chorobowego. Taka interpretacja została również przyjęta przez zakłady pracy, które same wypłacają świadczenia, ale ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od tego, który to poród, oraz liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, pracownicy będzie przysługiwał inny wymiar urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Ustalając prawo do zasiłku macierzyńskiego ZUS przyjmuje, że tydzień równa się 7 dniom. Przy takim sposobie liczenia:
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu