comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-03-29
Jakie są zasady ustalania zasiłków chorobowych dla zleceniobiorców
Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Jeżeli przystąpią do tego ubezpieczenia, po spełnieniu określonych warunków mają prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby, tj. zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego i świadczenia rehabilitacyjnego, z wyjątkiem zasiłku opiekuńczego, który przysługuje wyłącznie ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo.
Czy zatrudniony przeze mnie zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu?
Nie zawsze. Zasadą jest, że osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, a takimi są zleceniobiorcy, nabywają prawo do zasiłku chorobowego dopiero po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Jest to tzw. okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy. Do tego okresu zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu