comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-12-13
Jak liczyć okresy zasiłkowe na przełomie roku kalendarzowego?
Ustalanie prawa i wypłacanie świadczeń zasiłkowych na przełomie roku sprawia pracodawcom duże trudności. Dotyczą one m.in. wskazania prawidłowego okresu zasiłkowego.
Okres wypłaty zasiłku chorobowego, łącznie z wynagrodzeniem za czas choroby, zwany okresem zasiłkowym, wynosi 6 miesięcy (180 dni). Nie jest to okres przypisany do danego roku kalendarzowego. Do okresu 180 dni wlicza się nie tylko bezpośrednio następujące po sobie okresy niezdolności do pracy spowodowane chorobą, lecz i takie, między którymi mogą być przerwy nieprzekraczające 60 dni. Przepisy nie stanowią, że okres zasiłkowy przysługuje tylko w danym roku kalendarzowym.
Przez określony czas wypłacany jest również zasiłek macierzyński - okres jego wypłaty zależy od wymiaru urlopu macierzyńskiego. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego, nie jest związany z konkretnym rokiem kalendarzowym, a zatem jego wypłata w określonym wymiarze może przypadać również na przełomie roku kalendarzowego (np. zasiłek macierzyński w wymiarze 112 dni od 1 października 2004 r. do 20 stycznia 2005 r.).
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka