Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-11-13

Jak ustalać prawo do świadczeń w razie choroby z tytułu wypadku przy pracy?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, obok ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i chorobowego, przewiduje ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, tzw. ubezpieczenie wypadkowe. Z tego tytułu, po spełnieniu określonych warunków, ubezpieczonym przysługują m.in. zasiłek chorobowy, zasiłek wyrównawczy i świadczenie rehabilitacyjne.

Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne przysługują wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym, natomiast zasiłek wyrównawczy - wyłącznie ubezpieczonym będącym pracownikami.
Zatrudniam w swoim zakładzie pracy osoby na podstawie umowy zlecenia, które mam obowiązek zgłaszać do ubezpieczenia wypadkowego. Niektóre z tych osób nie wyraziły zgody na objęcie ich ubezpieczeniem chorobowym, które jest dla nich dobrowolne. Czy takim osobom, jeżeli ulegną wypadkowi przy pracy, przysługuje zasiłek chorobowy?
W przedstawionej sytuacji osoby niepodlegające ubezpieczeniu chorobowemu mają prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Prawo do świadczeń w razie choroby z ubezpieczenia wypadkowego mają zarówno osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo lub dobrowolnie), jak i osoby niepodlegające ubezpieczeniu chorobowemu w ogóle (m.in. posłowie i senatorowie pobierający uposażenie, osoby pobierające stypendia sportowe, osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy na podstawie skierowania wydanego przez powiatowy urząd pracy).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00