comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-09-13
Jakie są zasady uznawania kwalifikacji?
Uznawanie dyplomów i kwalifikacji w Unii Europejskiej to ważny aspekt swobodnego przepływu pracowników. Państwa członkowskie zachowały kompetencje w określaniu własnej polityki edukacyjnej (np. treść nauczania, zorganizowanie systemu edukacyjnego), mogą więc określać odrębne warunki, których spełnienie jest konieczne do uzyskania określonych kwalifikacji lub zdobycia dyplomów.
Uznawanie dyplomów i kwalifikacji początkowo pojawiło się w zakresie swobody działalności gospodarczej, a dopiero później przy rozstrzyganiu zagadnień związanych ze swobodnym przepływem pracowników, co zaowocowało pracą orzeczniczą Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Dziedzinę tę regulują obecnie dyrektywy wspólnotowe, które przejęły zasady wypracowane przez ETS. Jest to dość skomplikowany system (15 dyrektyw). Jego celem jest sprawienie, aby każda osoba, która chce pracować na terytorium Unii, mogła to robić posługując się dyplomem zdobytym w dowolnym państwie członkowskim. System składa się z dwóch gałęzi. Pierwsza to tzw. dyrektywy sektorowe, a druga to system ogólny.
Pozostało 84% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu