Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-08-29

Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy?

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, które ma na celu zrekompensowanie ubezpieczonemu otrzymywania przez okres rehabilitacji wynagrodzenia w niższej wysokości. Prawo do zasiłku może nabyć wyłącznie osoba będąca pracownikiem.

Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuje na innych warunkach w zależności od tego, czy świadczenie to należne jest z funduszu wypadkowego - gdy potrzeba rehabilitacji zawodowej związana była z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, czy z funduszu chorobowego - gdy pracownik został poddany rehabilitacji z uwagi na ogólny stan zdrowia. Natomiast wysokość, zasady ustalania podstawy wymiaru oraz zasady wypłaty świadczenia są w obu przypadkach analogiczne jak przy zasiłku chorobowym.
Zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia chorobowego
Ustawa zasiłkowa uprawnia do zasiłku wyrównawczego pracownika, który, ze względu na zmniejszoną sprawność do pracy, poddał się rehabilitacji zawodowej, w wyniku czego osiągana przez niego wysokość wynagrodzenia uległa zmniejszeniu. W okresie rehabilitacji zawodowej pracownik wykonuje inną niż dotychczasowa pracę, stosownie do wskazań zawartych w orzeczeniu o potrzebie jej przeprowadzenia, które wydaje wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik ZUS.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00