comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-11-16
Świadczenie przedemerytalne w pytaniach i odpowiedziach
Ustawodawca nowelizując w grudniu 2001 r. ustawę o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, w miejsce dotychczasowych dwóch świadczeń wypłacanych przez urzędy pracy osobom bezrobotnym, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje kilku lat: zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego, od 1 stycznia 2002 r. wprowadził tylko jedno świadczenie: świadczenie przedemerytalne.
Osoby, które zarejestrowały się w urzędzie pracy do 31 grudnia 2001 r., nabyły prawo do zasiłku przedemerytalnego lub do świadczenia przedemerytalnego w wysokości 90% kwoty przyszłej emerytury i mogły je otrzymywać na dotychczas obowiązujących zasadach. Od stycznia 2002 r. istniała możliwość przyznawania tylko świadczenia przedemerytalnego.
Po roku obowiązywania nowych przepisów, odpowiadając na postulaty osób, które do 31 grudnia 2001 r. spełniły warunki do uzyskania świadczeń na starych zasadach, ale ze względu na pośpiech we wprowadzaniu zmian nie zdążyły zarejestrować się w urzędzie pracy do 31 grudnia 2001 r. lub warunki niezbędne do uzyskania tych świadczeń spełniły w pierwszych dniach 2002 r., ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu została ponownie znowelizowana. Ustawa z 20 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz. 65) przywróciła możliwość uzyskania prawa do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2001 r. osobom, które do 12 stycznia 2002 r. spełniły warunki do ich nabycia. Świadczenia te będą im przysługiwać od następnego dnia po dniu złożenia wniosku.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu