comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-05-16
WYŁĄCZENIA Z PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK NA ZUS
Pracownicy często poza wynagrodzeniem otrzymują z tytułu pracy inne świadczenia. Czy stanowią one podstawę obliczania składek na ubezpieczenia społeczne? Poniżej omawiamy przypadki, o które płatnicy najczęściej pytają przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z ustawą z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Podstawę wymiaru składek stanowią więc wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.
W szczególności do podstawy wymiaru składek zaliczamy:
• wynagrodzenia zasadnicze,
• wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
• różnego rodzaju dodatki, nagrody,
• ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop,
• wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona,
• świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
• wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowią również świadczenia w naturze, którymi mogą być rzeczy i usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy lub przez niego kupione.
Wartość świadczenia w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w przypadku braku takich przepisów, według cen stosowanych wobec innych odbiorców, jeżeli zaś rzeczy lub usługi są zakupione przez pracodawcę - według cen ich zakupu.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu