comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-02-16
SKŁADKI OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH NA URLOPACH MACIERZYŃSKICH I WYCHOWAWCZYCH
Jak w sferze ubezpieczeń społecznych jest traktowana osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim? Czy w takiej samej sytuacji są osoby decydujące się przedłużyć okres nieobecności w pracy spowodowanej urodzeniem dziecka, a korzystające z urlopu wychowawczego? Odpowiemy też na pytanie, kto i na jakie ubezpieczenia opłaca składki za te osoby.
Zmiany wprowadzone do ustawy systemowej w 2001 r. ustawą z 11 stycznia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 8, poz. 64) dotyczyły m.in. zasad zgłaszania do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego osób przebywających na urlopach wychowawczych i urlopach macierzyńskich lub pobierających zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Zmiany dotyczyły również sposobu sporządzania dokumentów rozliczeniowych za te osoby.
Podleganie ubezpieczeniom społecznym
Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 19 w zw. z art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.), zwanej dalej „ustawą systemową”, osoby przebywające na urlopie wychowawczym lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty, a także innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu