comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-30
Jak rozliczać podatek należny i naliczony po rezygnacji z metody kasowej
W związku z podjętą decyzją o wyborze metody kasowej rozliczania VAT pojawiły się następujące wątpliwości:
- Kiedy mały podatnik, który dokonał wyboru metody kasowej w zakresie rozliczania podatku należnego, może odliczyć podatek naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną?
- Co stanie się z podatkiem naliczonym z niezapłaconych faktur w przypadku rezygnacji z tej metody rozliczania? Kiedy będzie on mógł być odliczony?
- Co stanie się z podatkiem należnym w przypadku rezygnacji z metody kasowej? Kiedy należy odprowadzić należny VAT?
Mały podatnik, który wybrał metodę kasową, może odliczyć VAT z otrzymanej faktury dopiero po zapłacie pełnej kwoty należności wynikającej z faktury. Po rezygnacji z metody kasowej podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych w czasie rozliczania się metodą kasową również należy rozliczyć dopiero po zapłacie należności wynikającej z faktury w rozliczeniu za miesiąc zapłaty. Po rezygnacji z metody kasowej podatek należny wynikający ze sprzedaży wykonanej w okresie, w którym podatnik korzystał z metody kasowej, należy zapłacić w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał zapłatę za wystawione faktury (w całości lub części), nie później jednak niż 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także