Data publikacji: 2018-06-26
Bezpośredni zwrot VAT
Nadwyżka podatku należnego nad podatkiem naliczonym stanowi zobowiązanie podatkowe wobec budżetu państwa. Natomiast nadwyżka podatku naliczonego nad podatkiem należnym uprawnia do pośredniego lub bezpośredniego zwrotu VAT. W przypadku kiedy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę podatku należnego za następne okresy (art. 21 ust. 1 ustawy o VAT). Jest to forma zwrotu pośredniego. Mogą jednak wystąpić sytuacje, w których przenoszenie ujemnych różnic na kolejne okresy rozliczeniowe może znacznie wydłużyć okres potrącania podatku naliczonego albo nawet uniemożliwić jego zwrot. Dlatego też ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do zwrotu bezpośredniego.
O zakresie korzystania z prawa do zwrotu bezpośredniego decydują zasadniczo dwa kryteria: wysokość stawki, którą opodatkowana jest sprzedaż towarów, oraz rodzaj nabytych towarów i usług.
Należy przy tym pamiętać, że posługując się terminem „sprzedaż towarów” mamy na uwadze nie tylko towary w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o VAT, tj. rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części. Jako sprzedaż towarów ustawa definiuje także dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2 ustawy o VAT. Sprzedażą towarów będzie zatem zarówno sprzedaż rzeczy ruchomych, jak i świadczenie usług oraz przekazanie lub zużycie towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy, przekazanie przez podatnika towarów oraz świadczenie usług na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników itd.