comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-05-17
Korzyści, zagrożenia i dodatkowe obowiązki podatników po zmianach Ordynacji podatkowej
Zmiany w Ordynacji podatkowej obowiązujące od 1 stycznia 2003 r. wprowadziły w swej zasadniczej części wiele nowych uregulowań ograniczających uprawnienia podatników, zwiększających uprawnienia organów podatkowych oraz możliwości egzekwowania i zabezpieczania należności podatkowych. Niektóre z nowych regulacji mogą być jednak korzystne dla podatników. Opracowanie to stanowi przegląd istotnych zmian w Ordynacji i komentarz do nich. Jest również wprowadzeniem do kolejnego opracowania nt. możliwości skorzystania z dogodniejszych form zapłaty podatku lub ulg w zapłacie podatku przyznanych podatnikowi przez Ordynację podatkową.
Spośród zmian w słowniku ustawowym najistotniejsze jest wprowadzenie odrębnej definicji działalności gospodarczej, znacznie szerszej niż jej rozumienie na gruncie ustawy z 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej. Nowa definicja obejmuje, prócz działalności w dotychczasowym rozumieniu (obejmującej działalność rolniczą), także wykonywanie wolnego zawodu i każdą inną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu. W rozumieniu tego przepisu działalnością gospodarczą jest więc także działalność wykonywana sporadycznie, mająca charakter przypadkowy i niezorganizowany, jeśli tylko przynosi wykonującemu ją podmiotowi zysk.
Zmiana rozumienia działalności gospodarczej, skutkuje m.in. rozszerzeniem zakresu obowiązków informacyjnych - określonych w art. 82 § 2 i art. 82a.
Elektroniczna forma składania deklaracji podatkowych
Nowelizacja Ordynacji podatkowej dopuściła możliwość składania deklaracji w formie elektronicznej. Z takiej formy składania deklaracji podatnicy będą mogli jednak skorzystać dopiero od 1 stycznia 2004 r.
Należy podkreślić, że ta forma składania deklaracji nie będzie jednak w najbliższej przyszłości obowiązkowa. Podatnicy będą mogli elektronicznie składać deklaracje, ale nie będą do tego zmuszeni. Składanie deklaracji w formie elektronicznej będzie związane z dodatkowymi kosztami, głównie należy wskazać konieczność uzyskania podpisu elektronicznego.
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right