Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Rachunek zysków i strat małych i średnich firm

Rachunek zysków i strat małych i średnich firm

Rachunek zysków i strat jest sprawozdaniem obowiązkowym dla jednostek prowadzących księgi rachunkowe, bez względu na rozmiar przedsiębiorstwa i profil jego działania. Rachunek zysków i strat jest zestawieniem przychodów i kosztów jednostki osiągniętych w okresie obrachunkowym, za który jest on sporządzany.

Przez pojęcie przychodów ustawa o rachunkowości rozumie: uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli. Zatem przychody (oraz zyski) powodują wzrost wartości aktywów lub spadek wartości pasywów (zobowiązań) w okresie określonym przez dokumentację operacji gospodarczej. W efekcie uzyskania przychodu powstaje wzrost kapitału własnego spowodowany w inny sposób niż na skutek dopłat właścicieli.

Przez pojęcie kosztów (i strat) ustawa o rachunkowości rozumie: uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli. Przychody są zatem czynnikiem zwiększającym wynik finansowy (traktowany jako kapitał własny), a koszty – zmniejszającym wynik finansowy. Z punktu widzenia konstrukcji budowy rachunek zysków i strat jest oparty na „drabince” typów działalności, które występują przy działalności gospodarczej każdej jednostki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00