Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Korekta sprzedaży - dokumentowanie

Korekta sprzedaży – dokumentowanie

Oprócz podstawowych dokumentów, jakimi są faktury VAT, potwierdzającymi dokonanie transakcji na potrzeby VAT, podatnik dysponuje również fakturami VAT korygującymi. Fakturę korygującą sporządza wystawca faktury VAT już po wystawieniu pierwotnej faktury VAT i ma ona bezpośredni związek z danymi zamieszczonymi w danej fakturze VAT.

Faktury korygujące wystawia się w ściśle określonych przypadkach:

1. Zgodnie z art. 15 ustawy o VAT podatnik ma prawo udzielić kontrahentowi rabatu (bonifikaty, upustu) lub uznać reklamację, skonto.

„Rabat (bonifikata, upust) to zniżka, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towaru, głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towaru jednorazowo lub w określonym czasie” – Słownik języka polskiego, PWN, 1996.

Jeżeli czynności tych podatnik dokona po wystawieniu faktury VAT, aby je udokumentować, wystawia fakturę korygującą (§ 41 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zwanego dalej rozporządzeniem). Rabaty te muszą być przyznane w ciągu roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi, chyba że zostały udzielone z tytułu i w okresie gwarancji lub rękojmi; w tym przypadku mogą zostać przyznane po upływie roku od dnia wydania towaru lub świadczenia usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00