Biuro rachunkowe: wybór formy opodatkowania
Podjęcie decyzji o prowadzeniu biura rachunkowego wiąże się z koniecznością odpowiedzi na wiele pytań. Jednym z nich jest wybór formy opodatkowania. Przedsiębiorca zamierzający prowadzić biuro rachunkowe ma wybór jedynie pomiędzy metodą opodatkowania tej działalności na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Wykluczone jest zastosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz w opodatkowanie w formie karty podatkowej. Poniżej omawiamy podstawowe zasady opodatkowania działalności biura rachunkowego i wynikające korzyści i wady obu form opodatkowania.
PODATEK LINIOWY
Podatek liniowy - kto może się rozliczać. Z podatku liniowego, co do zasady, mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółek niemających osobowości prawnej, jak i ci, którzy prowadzą działalność na własne nazwisko. A zatem działalność usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych może być opodatkowana liniowo jeśli prowadzi się ją jako:
- osoba fizyczna - samodzielnie,
- osoba fizyczna - przy zatrudnieniu pracowników, zleceniobiorców, podwykonawców, członków rodziny,
- wspólnik spółki cywilnej,
- wspólnik spółki jawnej,
- partner spółki partnerskiej,
- komandytariusz lub komplementariusz spółki komandytowej.
W przypadku spółek - opodatkowaniu podlegają wspólnicy, a nie spółka, gdyż to oni pozostają podatnikami podatku dochodowego. W takim przypadku wartość podatku określa się niezależnie dla każdego podatnika w związku z jego udziałem w zysku. Księgi podatkowe prowadzone są wspólnie dla spółki, nie trzeba prowadzić niezależnie wielu ksiąg - dla każdego wspólnika, partnera, komandytariusza lub komplementariusza.