Jak opodatkować spłatę udziałów po zmarłym wspólniku
Należność z tytułu spłaty udziałów zmarłego wspólnika, wypłacona jego spadkobiercom, w zasadzie nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organy podatkowe przeważnie jednak zajmują przeciwne, a w związku z tym niekorzystne dla podatników stanowisko w tej sprawie, wskazując na konieczność pobrania od takiego wynagrodzenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnik, który nie zgadza się z taką wykładnią fiskusa, może wystąpić do sądu administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu.
PROBLEM
Jesteśmy spółką z o.o. Chcemy wypłacić spadkobiercom po zmarłym w 2012 r. wspólniku wynagrodzenie za udziały zgodnie z umową spółki. Czy od tej wypłaty powinniśmy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych?
ROZWIĄZANIE
Wynagrodzenie za udziały w spółce po zmarłym wspólniku nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Do takiej spłaty należy stosować przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponieważ organy podatkowe często mają odmienny pogląd w tej sprawie, podatnik powinien liczyć się z koniecznością sporu przed sądem administracyjnym.