Porada
Czy za chorobę w trakcie urlopu należy wypłacić wynagrodzenie za urlop czy świadczenie chorobowe
Co zrobić w sytuacji, kiedy tuż przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego albo w trakcie urlopu pracownik zachoruje. Czy choroba powstała przed rozpoczęciem albo w trakcie urlopu powoduje, że urlop nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu. Co w takiej sytuacji ma pierwszeństwo - wynagrodzenie za urlop, czy świadczenie chorobowe.
Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
● czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
● odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
● powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
● urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest zobowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy (art. 165 Kodeksu pracy).
Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy (§ 1 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy...). Zatem przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy, poza wymienionymi w art. 165 Kodeksu pracy, są m.in.: urlop okolicznościowy, niemożność świadczenia pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem zdrowym do ukończenia 8 lat lub dzieckiem chorym do ukończenia 14 lat albo chorym członkiem rodziny itp.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right