Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-03-15

Jak pracodawca powinien przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola podatkowa jest prowadzona, co do zasady, na podstawie planu kontroli. Może się jednak zdarzyć, że organ podatkowy skontroluje płatnika poza planem na podstawie uzyskanych informacji lub materiałów albo przeprowadzonych analiz.

Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy kontrolowani (podatnicy, płatnicy, następcy prawni) wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.

Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli

Przed rozpoczęciem kontroli organy podatkowe mają obowiązek zawiadomić kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej.

Zawiadomienie musi zawierać:

● oznaczenie organu,
● datę i miejsce wystawienia,
● oznaczenie kontrolowanego,
● wskazanie zakresu kontroli,
● pouczenie o prawie złożenia korekty deklaracji,
● podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.

Kontrola może rozpocząć się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Jest to zatem okres, w którym płatnik może sprawdzić swoje rozliczenia i je skorygować, nie narażając się przy tym na sankcje karnoskarbowe.

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Uprawnienie to ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą (art. 81 § 2, art. 81b § 1 pkt 1 O.p.). Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej nie jest jednak równoznaczne z rozpoczęciem kontroli i dzięki temu prawo do korekty nie ulega zawieszeniu wraz z jego otrzymaniem.

WAŻNE

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00