Czy na podstawie regulaminu wynagradzania od niektórych świadczeń przyznanych zleceniobiorcom można nie płacić składek ZUS
Przepisy prawa pracy nie przewidują objęcia postanowieniami regulaminu wynagradzania osób zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy - m.in. zleceniobiorców. W związku z tym pracodawca nie może, co do zasady, wprowadzić do regulaminu zapisów dotyczących przyznawania dodatkowych świadczeń z tytułu wykonywanej umowy zlecenia. Brak takiej możliwości nie pozbawia jednak prawa stosowania wyłączeń ze składek ZUS niektórych świadczeń oferowanych zleceniobiorcom.
Aldona Salamon
ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca
PROBLEM
W naszej firmie funkcjonuje regulamin wynagradzania obejmujący wyłącznie pracowników. Czy możemy rozszerzyć postanowienia regulaminu i przyznać zleceniobiorcom niektóre świadczenia gwarantowane pracownikom? Czy dopiero na tej podstawie świadczenia przyznane zleceniobiorcom będą zwolnione ze składek ZUS?
ROZWIĄZANIE
Regulamin wynagradzania nie powinien zawierać postanowień dotyczących warunków wynagradzania osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym m.in. zleceniobiorców. Przepisy prawa pracy nie przewidują takiej możliwości. Inaczej byłoby w sytuacji wprowadzenia układu zbiorowego pracy, który może obejmować również osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, m.in. wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, umowy o dzieło czy umowy o pracę nakładczą, a także emerytów i rencistów (art. 239 § 2 Kodeksu pracy). Ustawodawca nie stawia bowiem w tym zakresie żadnych ograniczeń. Postanowienia układu mogą być stosowane do wskazanych grup osób dodatkowo i na zasadzie wyjątku, co oznacza, że nie można dla nich zawierać odrębnego układu. W takim przypadku objęcie układem osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, a także emerytów i rencistów, powinno zostać w nim wyraźnie określone.