Porada
Co oznacza pojęcie "liczba godzin pracy przypadająca do przepracowania w danym miesiącu"
Naliczając wynagrodzenia, wielokrotnie spotykamy pojęcie "liczba godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu". Pojęcie to ma znaczący wpływ na sposób ustalania poszczególnych składników wynagrodzenia przysługujących pracownikowi.
Aldona Salamon
ekspert ds. wynagrodzeń, wykładowca
PROBLEM
W naszej firmie dodatek za pracę w porze nocnej jest wypłacany zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Zatem pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę takiej pracy w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (1518 § 1 Kodeksu pracy). W 2011 r. wymiar czasu pracy ustalony na podstawie art. 130 Kodeksu pracy wynosi 2016 godzin i jest to roczny wymiar obowiązujący wszystkich pracowników, bez względu na długość okresów rozliczeniowych oraz na systemy czasu pracy.
Ustalona wysokość dodatku nocnego wynikającego z minimalnego wynagrodzenia za pracę dla poszczególnych miesięcy w 2011 r. wynosi:
Nie wszyscy pracownicy są zatrudnieni w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Część jest objęta 3-miesięcznym okresem rozliczeniowym. W przypadku dłuższych okresów rozliczeniowych nominalny czas pracy w poszczególnych miesiącach na ogół jest inny niż w przypadku jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego. Czy w takim przypadku należy ustalić wysokość dodatku nocnego dla danego pracownika odnosząc się do nominalnego czasu pracy obowiązującego tego pracownika, czy jednak kwota dodatku nocnego jest taka sama dla wszystkich pracowników, bez względu na długość okresu rozliczeniowego?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right