Artykuł
Zbieg egzekucji z wynagrodzenia pracownika - prawidłowe dokonywanie potrąceń
Pracodawca zatrudniający pracowników, wobec których zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne z wynagrodzenia za pracę, ma obowiązek dokonywać tych potrąceń zgodnie z zasadami zawartymi w przepisach. W przypadku zbiegu tytułów do potrąceń z wynagrodzenia pracownika na pracodawcy ciążą obowiązki związane z prawidłowym naliczaniem dopuszczalnych potrąceń, a także szereg innych obowiązków wobec organów egzekucyjnych.
Katarzyna Smulczyk
główny specjalista ds. kadr i płac, wykładowca
Z wynagrodzenia pracownika za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, potrąceniu podlegają jedynie następujące należności:
w sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
w sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
w zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
w kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy.
W przypadku zbiegu potrąceń alimentacyjnych i niealimentacyjnych pierwszeństwo mają potrącenia alimentacyjne (art. 87 § 2 Kodeksu pracy). Zatem w pierwszej kolejności pracodawca musi ustalić dopuszczalną kwotę potrąceń na zaspokojenie należności alimentacyjnych, a dopiero później powinien sprawdzić, czy istnieje możliwość dokonania potrąceń na zaspokojenie innych należności.
Granice potrąceń
Potrąceń można dokonywać tylko w granicach określonych przepisami prawa pracy, tj.:
w w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości 3/5 wynagrodzenia,
w razie egzekucji innych należności lub potrącenia zaliczek pieniężnych - do wysokości 1/2 wynagrodzenia (art. 87 § 3 Kodeksu pracy).