Czy dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa procesowego podlega oskładkowaniu
Dodatkowe wynagrodzenie uzyskane przez radcę prawnego zatrudnionego na etacie z tytułu zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego jest uznawane za przychód ze stosunku pracy. W związku z tym podlega oskładkowaniu na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za pracę. Także w przypadku radcy prawnego wykonującego umowę zlecenia (ale nie w ramach działalności gospodarczej) od wypłaconego dodatkowego wynagrodzenia w razie wygranego procesu należy opłacić składki na ubezpieczenia.
Radca prawny może wykonywać zawód m.in. w ramach stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w spółce cywilnej lub handlowej, których wyłącznym przedmiotem działalności jest świadczenie pomocy prawnej. Radca prawny zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia z tytułu zastępstwa procesowego w terminie i wysokości ustalonej z pracodawcą. Także w przypadku zatrudnienia w ramach umowy cywilnoprawnej radcy prawnemu będzie przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie tytułem kosztów zastępstwa procesowego, jeżeli wynika to z treści zawartej umowy.
Wynagrodzenie radcy prawnego zatrudnionego na podstawie stosunku pracy
Radca prawny wykonujący zawód na podstawie stosunku pracy ma prawo do wynagrodzenia i innych świadczeń określonych w układzie zbiorowym pracy lub w przepisach o wynagradzaniu pracowników, obowiązujących w jednostce organizacyjnej zatrudniającej radcę prawnego. Wynagrodzenie to nie może być niższe od wynagrodzenia przewidzianego dla stanowiska pracy głównego specjalisty lub innego równorzędnego stanowiska pracy. Jeżeli prawo do dodatków uzależnione jest od wymogu kierowania zespołem pracowników, wymogu tego nie stosuje się do radcy prawnego (art. 224 ust. 1 ustawy o radcach prawnych).