Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-08-17

Systemy i rozkłady czasu pracy

Czy w systemie skróconego tygodnia pracy można pracować co drugi dzień po 12 godzin

Chcemy zatrudnić pracownika w systemie skróconego tygodnia pracy. Pracownik będzie pracował co drugi dzień, do 12 godzin dziennie, z zachowaniem 40 godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym 1 miesiąca. Czy możemy tak zaplanować pracę tego pracownika?

Nie. System skróconego tygodnia pracy polega na tym, że pracownik pracuje przez mniej niż 5 dni w tygodniu. Byłoby zatem możliwe, aby co do zasady pracownik pracował co drugi dzień w tygodniu. Jednak w praktyce (zwykle poza lipcem i październikiem) w żadnym miesiącu nie jest dopuszczalne planowanie pracownikowi pracy konsekwentnie (zawsze) co drugi dzień przez 12 godzin na dobę ze względu na przekroczenie wymiaru czasu pracy, jaki obowiązuje w danym okresie rozliczeniowym.

Pracownik, pracując co drugi dzień po 12 godzin, będzie miał zachowane odpoczynki dobowe i tygodniowe.

W systemie skróconego tygodnia pracy dopuszczalne jest wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca (art. 143 k.p.).

Nie ma przeszkód, aby pracownik wykonywał pracę w tym systemie co drugi dzień, gdyż oznacza to wykonywanie pracy przez 3-4 dni w tygodniu (zatem mniej niż 5). Poza tym, ze względu na to, że 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy nie jest normą sztywną, lecz tylko normą przeciętną, nie ma przeszkód, aby pracownik pracował przez różną liczbę dni w poszczególnych tygodniach. Przy planowaniu pracy co drugi dzień nawet w wymiarze 12 godzin na dobę zachowane zostają także minimalne nieprzerwane okresy odpoczynku dobowego (11 godzin) i tygodniowego (35 godzin, w tym 11 godzin odpoczynku dobowego).

Jednak, planując pracownikowi pracę w systemie skróconego tygodnia pracy, trzeba pamiętać o miesięcznym wymiarze czasu pracy, który waha się od 144 do 184 godzin w zależności od danego miesiąca. Planując pracownikowi pracę na dany miesiąc, w przypadku gdy w firmie obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, najpierw należy obliczyć taki wymiar czasu pracy, tj. liczbę godzin do przepracowania, a dopiero potem ustalić pracownikowi rozkład czasu pracy. Rozkład czasu pracy nie może zakładać pracy w wymiarze wyższym niż wynikający z takich obliczeń. Ze względu na miesięczny wymiar czasu pracy, w praktyce, poza wyjątkowymi sytuacjami (dotyczącymi zwykle lipca i października), nie będzie dopuszczalne planowanie pracownikowi pracy konsekwentnie (zawsze) co drugi dzień miesiąca. W październiku 2015 r. pracownicy mają do przepracowania 184 godziny (to samo dotyczyło lipca 2015 r.). Gdyby więc pracownik pracował co drugi dzień po 12 godzin i przepracował 15 dni w październiku, to wypracowałby 180 godzin (12 godz. x 15 dni). Ponadto nie w każdym miesiącu wszystkie dni pracy będą mogły liczyć po 12 godzin.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00