Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-08-17

Normy i wymiar czasu pracy

Jak określić normę dobową i tygodniową dla pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy

Zamierzam zatrudnić pracownika na pełny etat w zadaniowym systemie czasu pracy. Będzie pracował w różne dni tygodnia i w różnym wymiarze godzinowym w poszczególne dni, w zależności od liczby wykonywanych zadań. Jak w informacji o warunkach zatrudnienia zapisać dobową i tygodniową normę czasu pracy tego pracownika? Jak prowadzić dla niego ewidencję czasu pracy?

W informacji o warunkach zatrudnienia Państwa pracownikowi w zakresie normy dobowej należy wpisać 8 godzin, natomiast w zakresie tygodniowej normy czasu pracy - przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w okresie rozliczeniowym, np. 1-miesięcznym - jeżeli taki okres rozliczeniowy został ustalony w Państwa firmie. W ewidencji czasu pracy dla pracownika nie trzeba zapisywać godzin pracy, tylko odnotowywać, czy był obecny, czy korzystał ze zwolnień od pracy.

Informację o dobowej i tygodniowej normie czasu pracy należy przekazać pracownikowi pisemnie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Informacja ta może być przekazana w formie opisowej lub przez wskazanie przepisów prawa, tj. konkretnych artykułów Kodeksu pracy (art. 29 § 31 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.).

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy na pełny etat. Określając jego normę dobową i tygodniową przez wskazanie przepisów, można podać: "Dobowa i tygodniowa norma czasu pracy - art. 129 § 1 Kodeksu pracy".

Zadaniowy system czasu pracy wprowadza się w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem jej wykonywania, np. na stanowisku handlowca (art. 140 k.p.). Po porozumieniu z pracownikiem trzeba ustalić czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań z uwzględnieniem norm ustawowych. Zatem zadania do zrealizowania przez pracownika należy wyznaczyć tak, by nie przekraczały norm wynoszących 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Praca ponad te normy będzie pracą w nadgodzinach. Pracownik nie może więc mieć ustalonych zadań w ten sposób, że będzie pracował powyżej 8 godzin na dobę. Można natomiast zorganizować mu pracę w taki sposób, że w jednym tygodniu będzie pracował np. 48 godzin przez 6 dni, a w kolejnym tygodniu w tym samym okresie rozliczeniowym przez 4 dni przez 32 godziny, tak aby przeciętnie było 40 godzin na tydzień i przeciętnie 5 dni pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00