Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-07-02

Jak prawidłowo rozliczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP

Okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP płatnicy powinni liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie uprawniające do ulgi, np. zakończenie urlopu macierzyńskiego. Należy jednak pamiętać, że powyższe zwolnienie dotyczy kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypłaconych (postawionych do dyspozycji) w okresie przysługującego zwolnienia.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP należy stosować w odniesieniu do kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy systemowej, i dotyczy wyłącznie przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wypłaconych w okresie, w którym zwolnienie to przysługuje. Nie ma natomiast znaczenia, za jaki okres przychód ten jest należny.

Przykład

Pracownica powróciła z urlopu wychowawczego w dniu 15.11.2013 r., w związku z czym pracodawcy przysługuje zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP przez okres 36 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownica powróciła z tego urlopu, tj. od 1.12.2013 r. do 30.11.2016 r. Z zapisów regulaminu wynagradzania wynika, że wynagrodzenie za dany miesiąc płatne jest 5. dnia miesiąca następnego. Zgodnie z aktualnym stanowiskiem ZUS, w przypadku wypłaty wynagrodzenia w dniu 5.12.2016 r.(za listopad) pracodawca ma obowiązek opłacenia składki na FP i FGŚP, gdyż wynagrodzenie zostałoby wypłacone w okresie, w którym zwolnienie już nie przysługuje.

Przykład

Robert M. został zatrudniony od 1 czerwca 2015 r. Przed zatrudnieniem pozostawał w ewidencji bezrobotnych przez co najmniej 30 dni oraz w dniu podjęcia zatrudnienia miał ukończone 50 lat. Wynagrodzenie Roberta M. jest wypłacane 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W tym przypadku zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP należy liczyć od 1.07.2015 r. do 30.06.2016 r. Ulgę pracodawca zastosuje, począwszy od wynagrodzenia za czerwiec br. wypłaconego w lipcu 2015 r. Od wynagrodzenia należnego za czerwiec 2016 r. (płatne w lipcu 2016 r.) pracodawca ma obowiązek naliczyć już składki na powyższe fundusze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00