Porada
Jak przeprowadzić zwolnienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania z przyczyn organizacyjnych - praktyczna instrukcja
Tylko do 31 maja 2015 r. pracodawcy mają czas na złożenie wypowiedzenia pracownikowi pedagogicznemu zatrudnionemu na podstawie mianowania (nauczycielowi o stopniu awansu - mianowany lub dyplomowany) w placówce, w której organizacji przewidziano ferie szkolne. Stosunek pracy z takim nauczycielem należy bowiem rozwiązać z końcem roku szkolnego, tj. 31 sierpnia 2015 r.
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania jest dopuszczalne tylko w przypadkach ściśle określonych przez przepisy Karty Nauczyciela. Przepisy te przewidują dokładnie sytuacje i przyczyny, kiedy trzeba i można zwolnić nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania. Przedstawia to tabela na następnej stronie.
Poza przypadkami określonymi w tabeli dyrektor zwalnia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania z pracy z przyczyn organizacyjnych, jak całkowita lub częściowa likwidacja szkoły, zmniejszenie liczby oddziałów w szkole bądź zmiana planu nauczania uniemożliwiające dalszą współpracę z nauczycielem w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 Karty Nauczyciela). W takiej sytuacji pracodawca wręcza nauczycielowi wypowiedzenie lub, na wniosek zainteresowanego, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może przy tym wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia, jednak najwyżej do obowiązkowego wymiaru zajęć, co skutkuje odpowiednim zmniejszeniem wynagrodzenia.
W praktyce opisany tryb rozstawania się z nauczycielem mianowanym z powodów "organizacyjnych" stwarza wiele problemów. Poniżej przedstawiono instrukcję, jak z takim nauczycielem rozwiązać umowę, aby zminimalizować ryzyko błędu.
Krok 1. Stwierdzenie okoliczności wykluczających zatrudnienie nauczyciela na pełny etat
Dyrektor ma obowiązek dużo wcześniej zaplanować obsadę kadrową w podległej mu placówce na następny rok szkolny. Do końca kwietnia danego roku musi sporządzić zarys arkuszu organizacyjnego, stanowiącego szczegółową organizację nauczania, opieki i wychowania w kolejnym roku szkolnym, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania. W projekcie arkuszu organizacyjnego zamieszcza m.in. zakładaną liczbę pracowników placówki na nowy rok szkolny, w tym zajmujących stanowiska kierownicze, oraz ogólną liczbę godzin edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący. Projekt arkusza zatwierdza organ prowadzący do 30 maja (§ 10 załącznika nr 2 rozporządzenia w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół).
-
keyboard_arrow_right