Omówienie wydanych interpretacji
Podstawa wymiaru składek - składniki wynagrodzenia wyłączone z oskładkowania
1. Karnety sportowe, za które pracownicy ponoszą symboliczną odpłatność
Interpretacja indywidualna ZUS z 18 stycznia 2013 r., znak*: DI/200000/451/42/2013
Stan faktyczny | Stanowisko płatnika | Stanowisko ZUS |
Spółka z o.o. zamierza przekazywać pracownikom karnety i inne częściowo nieodpłatne świadczenia pozapłacowe za symboliczną opłatę ponoszoną przez pracownika. Zostanie to uregulowane w regulaminie wynagradzania obowiązującym w Spółce. | Zdaniem płatnika, częściowe dofinansowanie przez pracodawcę karnetów sportowych oraz innych (częściowo) nieodpłatnych świadczeń pozapłacowych w formie uprawnienia pracownika po cenach niższych niż detaliczne będzie wynikało w przyszłości z zapisów regulaminu wynagradzania. Będzie miał zastosowanie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego, tj. nie będą one stanowić podstawy wymiaru składek. | Stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku o interpretację ZUS uznał za prawidłowe. |
* Wybrane interpretacje ZUS mogą zawierać inny skrót przed numerem decyzji, tj. zamiast "DI" - "WPI". Do celów wyszukiwania interpretacji na stronie www.zus.pl przyjęto numerację rozpoczynającą się od "DI".
Wnioskodawca wskazał, że kupuje pracownikom karnety sportowe i inne nieodpłatne świadczenia pozapłacowe. Wartość tych świadczeń podlega w całości sfinansowaniu ze środków obrotowych i stanowi przychód pracownika w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowi on podstawę wymiaru składek pracownika. W przyszłości zamierza jednak uregulować w regulaminie wynagradzania przekazywanie pracownikom karnetów i innych świadczeń za symboliczną opłatę ponoszoną przez pracownika.
ZUS wskazuje, że zgodnie z przepisami ustawy systemowej do podstawy wymiaru składek wchodzi każda wypłata i świadczenie rzeczowe uznane za przychód pracownika w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyjątkiem są przychody wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe; dalej: rozporządzenie składkowe. Wśród nich znajdują się m.in. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego).