Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-04-19

Rozliczanie godzin nadliczbowych pracowników sfery budżetowej

Członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy urzędów państwowych i pracownicy samorządowi w zakresie pracy w godzinach nadliczbowych mają inne regulacje niż zawarte w przepisach Kodeksu pracy. Za pracę w nadgodzinach pracownikowi służby cywilnej przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze. Urzędnikowi państwowemu podobnie jak pracownikowi samorządowemu za pracę poza normalnymi godzinami pracy przysługuje wynagrodzenie (bez dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych) lub czas wolny.

Korpus służby cywilnej tworzą pracownicy służby cywilnej (tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) oraz urzędnicy służby cywilnej (tj. osoby zatrudnione na podstawie mianowania). Osoby zatrudnione w ramach korpusu służby cywilnej, pracowników urzędów państwowych oraz pracowników samorządowych obowiązują specyficzne reguły dotyczące czasu pracy w godzinach nadliczbowych. Różnią się one od powszechnie obowiązujących zasad wynikających z ustawy - Kodeks pracy (dalej: k.p.).

Praca w godzinach nadliczbowych członków służby cywilnej

Czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 8 tygodni (art. 97 ust. 5 ustawy o służbie cywilnej). Pracę odbywającą się w innych niż zaplanowane godzinach traktuje się inaczej, niż przewiduje Kodeks pracy.

Ustawa o służbie cywilnej przewiduje szersze niż w Kodeksie pracy możliwości w zakresie powierzania pracy w godzinach nadliczbowych. Członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego, jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta. Zatem dopuszczalne jest powierzenie pracy w godzinach nadliczbowych w każdym przypadku, jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu. Jest to istotna różnica w stosunku do przepisów Kodeksu pracy (art. 151 § 1 zd. 2 k.p.), zgodnie z którymi praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna tylko w razie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00