Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-02-01

Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla przedsiębiorców

Od 1 grudnia 2013 r. podstawa wymiaru zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego dla przedsiębiorców jest ustalana według podobnych zasad, jakie obowiązują w odniesieniu do pracowników. W przypadku niezdolności do pracy w pierwszym miesiącu ubezpieczenia podstawę wymiaru zasiłku stanowi zadeklarowana kwota lub najniższa podstawa wymiaru zasiłku.

Zmiana przepisów dotyczących ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2012 r. (sygn. akt P 12/10), w którym uznano, że zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców (którzy przed upływem pierwszego miesiąca ubezpieczenia stali się niezdolni do pracy) są niezgodne z Konstytucją.

Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku mają zastosowanie do przedsiębiorców, których:

● niezdolność do pracy uprawniająca do zasiłku powstała po 30 listopada 2013 r.,

● niezdolność do pracy powstała przed 1 grudnia 2013 r., lecz prawo do zasiłku powstało po 30 listopada 2013 r., np. gdy ubezpieczony nie ma prawa do zasiłku chorobowego za część niezdolności do pracy przypadającej w czasie okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku.

Brak wcześniejszego okresu ubezpieczenia

Jeżeli przedsiębiorca (osoba prowadząca pozarolniczą działalność lub osoba z nią współpracująca) stanie się niezdolny do pracy przed upływem pierwszego kalendarzowego miesiąca ubezpieczenia, a ubezpieczony w okresie nie dłuższym niż 30 dni nie posiada ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, podstawę wymiaru zasiłku stanowi najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku (po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie). Dotychczas podstawą wymiaru zasiłku chorobowego była zadeklarowana kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek zmniejszona proporcjonalnie do przepracowanych dni miesiąca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00